שינוי בגישה ובמונחים בהורות לאחר גירושין

עולם דיני המשפחה  עובר שינויים  שהם תמונת ראי או תוצר של שינויים חברתיים ותרבותיים.

מושגים כמו "חזקת הגיל הרך" – המעניקה עדיפות לאם בקבלת אחריות על ילדים עד גיל 6, מונחים כמו משמורת והסדרי שהייה –  אשר היו הכותרות לקביעת  חלק מחלוקת התפקידים ההורית לאחר הגירושין הולכים ונעלמים.

 

החברה הישראלית עוברת תמורות. במגזרים רבים חלוקת התפקידים בין ההורים במשפחה  היא שיויונית, החלוקה המסורתית של בן זוג מפרנס ובן זוג ביתי הולכת ונשחקת, ובקבוצות רבות אנו פוגשים אבות המעורבים בשגרה וטיפול בילדים  כמו האמהות ואמהות אשר מהוות חלק מפרנסת המשפחה כמו האבות.

ילדים גדלים במשפחות בהן שני ההורים עובדים ומפתחים קריירה, שני ההורים מבשלים, מכבסים, מתפעלים את אחזקת הבית, מטפלים בתינוקות, בילדים, מעורבים בהסעות, שהייה  ב עתות חירות וכל תפקיד אחר.

כך הולך ותופש מקום בהדרגה שינוי מונחים: מונח המשמורת והסדרי הראיה (שטוענים כנגדו גם את הטענה כי שאול מעולם הרכוש והפלילים)  מפנים מקומם לאחריות הורית וחלוקת זמני שהות בין ההורים.  האחריות ההורית המשותפת הולכת ותופשת חלק נכבד בהסדרי ההוריות לאחר הגירושים.

ילדים לנים בבתי שני הוריהם וחווים הורות משמעותית של אב ושל אם בנפרד אך בלי לאבד ולהחסיר אחד מהם. הורים זוכים להמשיך הורותם הפעילה המשמעותית גם לאחר הגירושין ואף לשנות חלוקת תפקידים עקב השינוי בקשר הזוגי.

הבסיס לקבלת ההחלטות היא : "טובת הילד".

מטבע הדברים ישנם חילוקי דעות מהי טובת הילד, ואלה לעיתים מונעים מאינטרס צר סובייקטיבי ולא מטובת הילד כשלעצמה.

עם זאת משפחות רבות משכילות להגיע להסכמות שימנעו מילד או הורה ויתור, אבדן וחסר של השני ויאפשרו לילדים  לשמור על בטחון וקשר עם שני הוריהם ולאבות לשמור ולהגן על הורותם  בלי לאבד את כולה לאמהות.

בצד המעבר לאחריות הורית משותפת וחלוקת זמני שהות ישנן נגזרות נילוות של השפעה על מימון צורכי הילדים, שימור מקומות מגורים קרובים לאחר הפירוד ותקשורת בין ההורים בקשר לילדיהם, ועוד. אלה אולי פוגעים בחופש ובעצמאות של כל הורה  לאחר הגירושין אך מגנים על מקומו של כל הורה בחיי הילד.

השימוש במונחים הללו, כמו גם הפעלתם הלכה למעשה כאופציות מועדפות  לאחר פרידה בין הורים, הם המפתח לחברה טובה יותר ולילדים מאושרים יותר, כמו גם  להכרה בשינוי החברתי תרותי שמתרחש כאן. רק במקרים בהם זה אכן מתאים ואכן  רוצים בכך.

גישור וגירושין בשיתוף פעולה  הם דרך המלך להסדרים  אלה על כל רכיביהם המפורטים .